Prinsessans bror spårlöst försvunnen – polisens hjärtskärande misstanke
Kungliga skilsmässor är sällsynta – men ibland går kärleken i kras även för prinsar och prinsessor.
Ja, förra året lät prinsessan Tatiana och prins Nikolaos av exkungahuset Grekland och Danmark meddela att de skiljer sig, efter 14 år som gifta. Ett uppbrott som tog hårt på prinsessan, som bara en månad senare möttes av nästa tragedi: hennes halvbror är försvunnen.
Nu uttalar sig prinsessan Tatiana om det omtumlade året i en ny intervju med grekiska Vogue – och här är det senaste om försvunna Attilio Brillembourg.
Prinsessan Tatiana öppnar upp om svåra tiden
Efter skilsmässan valde Tatiana, som ursprungligen kommer från Venezuela, att bo kvar i Grekland. Hon fick också behålla sin prinsesstitel, och syns fortfarande i offentligheten, även om det inte längre är kungliga uppdrag på tapeten.
Tatiana jobbar mycket kring med frågor som rör psykisk hälsa, och 2020 grundade hon plattformen Breathe Hellas. Och det är med anledning av den som intervjun med Vogue glider in på prinsessans egna erfarenheter av mental ohälsa.
Hennes år har som sagt varit stormigt, och artikeln lyfter skilsmässan, hennes försvunna bror, och det faktum att hennes pappa gick bort oväntat när hon var barn.
– Min personliga resa har fört mig ansikte mot ansikte med frågan om psykisk hälsa många gånger. Det är, på ett eller annat sätt, en fråga som berör de flesta människors liv idag, säger Tatiana till Vogue och fortsätter:
– På ett mer personligt plan lämnade förlusten av min far i ung ålder, på grund av depression, ett spår som aldrig kommer att försvinna.
Mest sett
Sista tecknet från prinsessans försvunna bror
Det har skrivits mycket om försvunna Attilio Brillembourg, men på senare tid har uppdateringarna varit få. Prinsessans halvsyster rapporterades som försvunnen i maj förra året, och syntes då senast i Kalifornien.
I efterlysningen beskrevs han vara runt 177 centimeter med grått hår och gröna ögon och väga runt 75 kilo, och ska vid försvinnandet ha burit en blå t-shirt med gråa byxor, utan skor.
Polismyndigheten sa också att det "finns en oro för herr Brillembourgs välbefinnande" efter hans försvinnande, och uppmanade allmänheten att höra av sig om de visste något om hans tillhåll.
Nu har det gått mer än ett år sedan försvinnandet, och det finns inga nya uppgifter hur Attilio mår eller var han befinner sig. På hans födelsedag i augusti fjol delade prinsessan ett hjärtskärande meddelande till sin bror:
– Vi sitter och pratar om historier med dig - och det är en bok i sig. Jag saknar dig. Jag saknar våra samtal. Atti och Tati alltid. Vi saknar dig alla. Jag älskar dig bror och kommer aldrig att ge upp hoppet, lät det bland annat.
Foto: TT