Populärt: NYTT! Korsord Drottning Silvia Kronprinsessan Victoria Prins Daniel Prinsessan Madeleine Prinsessan Sofia Marius Borg Höiby

Så bor 13-åriga Estelle inne på Haga slott – visar upp i ny video

08 sep, 2025, 12:00
Prinsessan Estelle och Haga slott
Foto: TT
Så bor prinsessan Estelle på Haga slott – nu visar hon upp.
Annons

Prinsessan Estelle, 13, står stadigt med en fot inne i den kungliga världen – och den andra i en helt vanligt högstadieliv.

Ja, samtidigt som Estelle hänger med vänner, spelar basket och går i plugget – är hon ju också Sveriges framtida drottning. Något som inte minst märks på hennes bohag. Här är den nya bilden inifrån Haga.

Titta in på Haga slott – så bor Victoria & Daniel!Brand logo
Titta in på Haga slott – så bor Victoria & Daniel!

Så har kronprinsessan Victoria gjort om på Haga

Prinsessan Estelle bor ju tillsammans med familjen på Haga slott i Solna utanför Stockholm, ett charmigt hus på dryga 1500 kvadratmeter, som stod klart tidigt 1800-tal.

Annons

Här har kunglig historia skrivits i många år, och det var på Haga som vår kung föddes och levde ihop med sina fyra systrar: Hagasessorna.

Efter att de flyttade ut stod slottet tomt, och efter omfattande renoveringar var det dags för en ny kunglig familj att skapa minnen här. Ja, 40 miljoner kronor senare flyttade det nygifta paret kronprinsessan Victoria och prins Daniel in – och idag är ju Haga också hem till Estelle och Oscar.

De påkostade renoveringarna innebar bland annat ett nytt kök, tvättstuga och badrum – men också "tråkigare" saker som nya avloppsstammar, el och ett nytt brandskydd. En hel del pengar lades såklart också på säkerheten i och kring slottet.

Haga slott
Haga slott är omgivet av grönska – och här har familjen bland annat egna bikupor.JONAS EKSTRÖMER / TT

Och visst har mycket hänt inne på Haga – samtidigt som historiens vingslag märks tydligt. Lekstugan ute på tomten är ett bra exempel på det. Det är ju samma lekstuga som kungen och hans systrar lekte i på 40-talet, även om den såklart rustats upp sedan dess.

Annons
Kronprinsessan Victoria framför lekstugan ute på Haga slott
Estelle och Oscar har lekt i samma lekstuga som morfar kungen.Jonas Ekströmer/TT

Än idag är inte renoveringarna klara, och Svensk Damtidning kunde nyligen avslöja att kronprinsessparet fortsatt rusta upp hemmet – för 21 miljoner kronor.

Victoria berättar om Haga slottBrand logo
Victoria berättar om Haga slott

Prinsessan Estelle på ny video – från Haga slott

Haga slott är enormt och unikt, och bakom de fyra väggarna ryms 40 rum. 16 av dessa är avsedda för representation, och det är här familjen är när de har utomstående officiella gäster, som intervjuer eller andra besök.

Annons
Biblioteket inne på Haga slott
Biblioteket på Haga.Foto: Kungliga Hovstaterna
Kronprinsessfamiljen inne på Haga slott med prins William och prinsessan Kate
Kate och William bjöds på afternoon tea.Foto: TT
Annons

25 rum är deras helt privata bostad – och de här gränserna håller familjen stenhårt på. Här kan de leva som vilken familj som helst, och det finns nästan inga bilder från de delarna av slottet.

Kronprinsessfamiljen på Haga framför en tv, prins Oscar och prinsessan Estelle håller i flaggor
Visst blir det fredagsmys även på Haga. Här fick vi en unik inblick i familjen "vanliga" liv.Foto: Kungliga Hovstaterna

Genom åren har vi fått flera glimtar inifrån Haga, och nu har det hänt igen. Inför den svenska EM-truppens åttondelsfinal i basket förra veckan fick de nämligen en videohälsning – rakt från Haga!

Prins Daniel är ju Svenskabasketbollförbundet beskyddare, och dottern Estelle som gjorde ett gästspel i klippet spelar flitigt basket om helgerna. De önskade laget lycka till, och bjöd på pepp inför den viktiga matchen.

Annons

– Hon är baskettjej! berättade Daniel i klippet.

Prins Daniel och prinsessan Estelle hälsar via skärm till Sveriges landslag när de besöker den svenska ambassaden i Riga dagen innan åttondelsfinalen under basket-EM i Lettland
Ett kungligt lycka till!Jessica Gow / TT
Prins Daniel och prinsessan Estelle hälsar via en skärm
Nämen – se där! Kanske befann sig prinsen i sitt egna hemmakontor?Jessica Gow / TT

Foto: TT, Kungliga Hovstaterna

Annons