Hovets besked om att kronprinsessan Victoria ska kliva i uniformen för att gå igenom en omfattande utbildning inom Försvarsmakten väckte stor uppmärksamhet när det kom häromveckan.
Så varför väljer kronprinsessan att göra detta? Och är det ett ovanligt beslut för en framtida drottning?
LÄS MER: Victorias Alla Hjärtans Dags-mys med prins Oscar

Kronprinsessan Victoria har klivit i uniformen.
Foto: Henrik Lundqvist Rådmark/FörsvarsmaktenNej, inte alls säger Svensk Dams expertkommentator Herman Lindqvist:
– Drottning Kristina kunde både skjuta, rida och jaga. Victoria ska ju bli statschef en dag och alla våra kungliga statschefer har haft militär utbildning.
– Tanken är ju att de ska vara med i ledningen om det blir krig. Före Carl Gustaf var kungen dessutom överbefälhavare.
LÄS MER: Spektakulära bilden – så har du aldrig sett Victoria!

Kronprinsessan på K3 i Karlsborg, där försvaret utbildar underrättelseförband och nationella skyddsstyrkor.
Foto: Robin Krüger/FörsvarsmaktenHur ser kronprinsessans erfarenheter av det militära ut?
– Hon har redan en lång militärutbildning, hon har besökt svenska militärer i utlandet och hon har känt på alla vapenslag. Hon är dessutom mycket intresserad av detta.
– Därför är det för henne – och för de som leder – självklart att hon ska ha information om det senaste läget. Och det intresserar henne också personligen.

Victoria i aktion under en fältövning med Hemvärnet. En mycket konkret del av hennes förberedelser som Sveriges framtida statschef och drottning.
Foto: Ulf Palm/TTKronprinsessan Victorias militära utbildning
Målet med allt detta är alltså att Victoria ska öka sin redan tidigare höga kunskap och förståelse för Försvarsmakten – både på en strategisk, operativ och taktisk nivå.
Och det var precis vad hon gjorde i måndags – på Alla Hjärtans Dag.
Då inledde Victoria sin nya utbildning på Högkvarteret på Östermalm i Stockholm, och på agendan stod militärstrategisk stabsorientering tillsammans med ÖB, samt föredragningar om omvärldsläget och om hur Försvarsmakten leds.

Överbefälhavaren Micael Bydén på högkvarteret i Stockholm.
Foto: Jonas Ekströmer/TTEn viktig och utmanande uppgift för kronprinsessan. Tur att hon också hann koppla av med lite Alla Hjärtans-mys tillsammans med sin lillprins Oscar!
LÄS MER: Kronprinsessan Victorias dramatiska timmar i Sälen
LÄS MER: Victorias okända granne – bor på Haga slott
LÄS MER: Kungen rörd vid 75-årsfirandet på slottet – se bilden!
Foto: TT, Henrik Lundqvist Rådmark/Försvarsmakten, Robin Krüger/Försvarsmakten