Carina träffade TV-journalisten Jesper Zølck, 43, av en slump i Washington DC.
Hennes danske vän kände igen honom och de åt middag ihop. Carina har aldrig känt en sådan dragning, berättar hon för Femina.
Känslan tycks ha varit besvarad. Några dagar senare frågade Jesper om hon ville ta en drink.
Men det fanns ett problem – Carina var fortfarande tillsammans med Robert. Till Femina säger hon så här:
– Jag tittade på det här meddelandet och allt i mig, varenda fiber i kroppen, ville svara ja. Men jag svarade att "tyvärr, det går inte, jag är upptagen, ha ett bra liv".
Samtidigt kunde hon inte förneka känslan hon fått av Jesper. Till sist valde hon att agera:
– När jag hade skickat det minns jag hur jag ställde mig bredvid en lyktstolpe och bara grät för det kändes så himla fel. Sedan gick jag hem och berättade för min dåvarande pojkvän att "han bjöd ut mig och jag ville säga ja, jag tycker att det är ett dåligt tecken för oss". Vi stannade ihop i tre–fyra månader till men sedan gick det bara inte längre.
I dag är Carina Bergfeldt gift med danska Jesper Zølck.
Carina Bergfeldt om destruktiva relationerna
Några månader senare hörde Carina av sig till Jesper och resten är, som man säger, historia.
I dag är de lyckligt gifta och har sonen Hamilton på snart två år. Jesper har sagt upp sig från danska TV2 och flyttat till Sverige.
Han var även på plats i studion under inspelningarna av den första säsongen av Carinas egen talkshow på för att stötta sin fru.
Vi baserar våra artiklar på verifierade källor, officiella uttalanden samt egna intervjuer. Svensk Dam följer de pressetiska reglerna. Krönikor och analyser uttrycker skribentens egna åsikter. Läs mer här.