Kort efter att Lotta och Mikael flyttat in i det nya huset kom nästa glädjebesked – det blir en allsång på Liseberg i sommar!
Programledaren är självklart glad över att säsongen blir av. Så här sa Lotta i ett uttalande i TV4 efter beskedet:
– Vi planerar för fullt för Lotta på Liseberg även den här sommaren och jag längtar så vansinnigt mycket. Efter musiken, efter sången och alla gästartister. Och bandet – tänk att vi får träffas snart igen!
Till skillnad från tidigare år blir premiären en söndag, den 20 juni. Då får vi dock ett extra långt program. Sedan blir det en paus till den 5 juli.
Det blir ett "Lotta på Liseberg" även i år! Foto:
Lotta Engbergs osäkerhet mitt i glädjen
Det finns dock ett osäkert moment – blir det en fysisk publik eller inte? Så här säger projektledare och producent Åsa Bilén i ett pressmeddelande:
– Vi planerar för olika scenarion för att på något sätt kunna bjuda in publik på plats framför scenen om möjligt. Men det beror på Folkhälsomyndighetens restriktioner för publik och folksamlingar i sommar och det är för tidigt att säga hur ett sådant upplägg kommer se ut.
Att leda arrangemanget framför tomma stolar skulle såklart vara tråkigt för Lotta – hon älskar ju att interagera med publiken! Hur det blir får helt enkelt framtiden utvisa.