Mikael Sandströms ord om bråken – Lotta Engberg avbryter
Förra lördagen gästade Mikael och Lotta TV4:s "Nyhetsmorgon" där det blev en hel del snack om relationen.
Paret är överens om att deras olikheter berikar relationen och att det är bra att också göra saker själv.
Men bråk förekommer ändå berättar Mikael.
– Nu var semestern väldigt bra, men vi har ju kommit i konflikt med varandra. Det gjorde vi inte under semestern.
– Men man lär sig att man behöver inte blåsa till strid. Det finns någonstans någonting att "jag är den här personen, jag har blivit den här personen genom livet, det här kan jag inte göra avkall på". Jo det kan man faktiskt, man kan göra avkall på en del saker.
När Jenny frågar vad som får paret att ryka ihop tittar Mikael och Lotta på varandra i tystnad.
Så här såg det ut efter Jenny Strömstedts fråga om bråken.
Till slut är det Jenny som pratar:
– Lotta ba "tyst!", säger hon med ett skratt.
Lotta skrattar och säger att så inte är fallet och Mikael börjar prata igen:
– Lotta vill nog ha klart allting… Allt ska vara känslomässigt klart på fem minuter, "och nu känner jag någonting annat här nu, vad känner du?".
Här verkar Lotta tycka att det räcker:
– Nu byter jag samtalsämne, säger hon med ett skratt och börjar prata om Bingolottos uppesittarkväll.
Mer än så får vi alltså inte veta om Lottas och Mikaels tjafs. "Soldoktorn" har dock tidigare avslöjat att mattor varit en het potatis:
– Vi gillar trä och sten båda två och vår öppna spis är en stenspis. Däremot har vi hiskeligt mycket mattor som jag tycker att man kan klara sig utan – och det är inte mina mattor, sa han till Aftonbladet i maj.
Vi baserar våra artiklar på verifierade källor, officiella uttalanden samt egna intervjuer. Svensk Dam följer de pressetiska reglerna. Krönikor och analyser uttrycker skribentens egna åsikter. Läs mer här.