Genom åren har Peg varit öppen med att hon har mörka perioder. Måendet har också fått fysiska konsekvenser:
"Så under det senaste året, efter en riktigt tuff period med ångest och depressioner, så började jag tappa mitt hår", skriver hon i ett nytt inlägg på Instagram.
"Sedan dess har jag utvecklat en galen osäkerhet när det kommer till mitt hår. Jag känner mig så utlämnad. Jag har tappat mitt självförtroende. Jag fixerar på på det dagligen".
Tidigare har Peg berättat att hon gått i terapi flera gånger. Så här lät det när hon pratade med skönhetsbutik Kicks:
– Jag har fortfarande rätt mycket problem med ångest och depression och har kört flera rundor med terapi och även funderat på antidepp-tabletter. Jag har fått mycket hjälp av min kille Filip och min syster Penny, men det bästa för mig var att söka professionell hjälp.
Depression klassas som en psykisk sjukdom. Det finns ingen tydlig gräns mellan nedstämdhet och depression, men en depression pågår längre och symtomen är svårare.
Depression kan behandlas på olika sätt, till exempel genom psykoterapi och läkemedel.
Vi baserar våra artiklar på verifierade källor, officiella uttalanden samt egna intervjuer. Svensk Dam följer de pressetiska reglerna. Krönikor och analyser uttrycker skribentens egna åsikter. Läs mer här.