Den 15 september 1990 ledde Bengt Magnusson sin första 22-sändning, därefter har han inte haft många avbrott i rutan.
Förvisso bytte han program 1998 till "Gomorron" som han ledde med Malou von Sivers men 2005 var han tillbaka som huvudankare för 19- och 22-sändningarna på TV4-nyheterna.
En riktig veteran alltså och det syns i plånboken:
Under 2020 drog Bengt in över 1,4 miljoner kronor, uppger Nyheter24. Utslaget ger det en lön på 121 405 kronor, i månaden!
Det här är mer än något annat nyhetsankare på TV4-nyheterna. På andra plats hittar vi Anna Lindmarker med en månadslön på 97 683 kronor.
Bengt Magnusson har lett TV4-nyheterna sedan 1990, med några få avbrott.
Bengt Magnusson borta från TV-rutan
Bengt Magnusson har som sagt inte varit borta från TV-rutan särskilt ofta men 2015 blev han så illa tvungen:
Nyhetsankaret, då 65 år, drabbades av testikelcancer. Till Aftonbladet har han berättat mer om sjukdomstiden.
– Jag opererades först på Danderyds sjukhus, sedan fördes jag till Radiumhemmet. De allra flesta överlever så jag blev egentligen aldrig särskilt orolig.
– Sedan tog det ett antal gånger med cellgifter så det var en sommar då jag åkte in och ut, men jag hade inte så ont av cellgifterna heller så det var tur i oturen.
Vi baserar våra artiklar på verifierade källor, officiella uttalanden samt egna intervjuer. Svensk Dam följer de pressetiska reglerna. Krönikor och analyser uttrycker skribentens egna åsikter. Läs mer här.