Trots att Chris är gift med en prinsessa föredrar han att flyga under radarn – och det lyckas han bra med.
Ja, i Florida - långt ifrån det kungliga strålkastarljuset i Sverige - har han kunnat stötta Madeleine från sidlinjen.
Något han berättade att han skulle göra redan från start. Det var ju därför han tackade nej till prinstiteln 2013.
– Min roll i sammanhanget väldigt enkel: Jag finns med som stöd för min hustru. Det är en uppgift jag klarar av som herr Christopher O’Neill, sa han till magasinet King 2018.
Men snart ska allt det här ändras. Nästa år, som nu bara är runt hörnet, är planen att prinsessfamiljen ska flytta till Sverige.
Redan nu har Chris börjat synas allt mer i sin frus hemland. Till exempel var han med och firade kungens 50 år på tronen i september.
Och om man kan sin Chris O'Neill vet man att det inte är självklart för honom att strossa runt på platser som Stockholm.
Nej, han är en metropolitisk man som är van vid större städer och inte helt gillar uppmärksamheten som vår lilla huvudstad kommer med.
Som han uttryckte det till King, det är "obekvämt" att inte ens kunna köpa läsk utan att någon börjar filma honom.
Men uppenbarligen är det här en uppoffring som Chris är villig att göra. Det bekräftar de nya bilderna – men det är alltså ett val som sticker ut lite för prinsessmaken.
Så här såg vi Chris O'Neill förra veckan – mitt i Stockholm!
Det gör prinsessfamiljen i Stockholm
Vad har då prinsessfamiljen gjort under sin tid i Sverige, utöver att fira jul? Jo, en hel del!