Nu för tiden kan det gå lång tid mellan att vi ser Sofia. Hon är ju faktiskt mammaledig åt Julian på snart ett år. Samtidigt är hon inte helt ledig.
Som hovets informationschef Margaretas Thorgren tidigare sagt till Svensk Damtidning:
– Det vi lägger ut i kalendern är inte allt som prinsessan Sofia gör utan hon jobbar hela tiden med sin stiftelse och andra projekt i kombination med att hon tar hand om sina små barn.
Det här märks såklart på prinsparets Instagramkonto. Förr brukade kontot uppdateras flitigt men nu kan det gå lång tid mellan inläggen.
Sist Sofia syntes på kontot var den 11 januari då en bild från prinsparets besök på föreställningen "Fira demokratin – 100 år" i Annexet lades upp.
Och det var inte vilken bild som helst, reaktionerna fullkomligt flödade in...
Omtalade bilden på prinsessan Sofia
...för Sofia rockade ju en ny frisyr, en rak lugg! Kommentarsfältet fylldes med hyllningar:
"Omg vad ursnygg frisyr Sofia", skrev en person.
"Du är så fin i lugg Sofia", skrev en annan.
"Otroligt snygg Sofia är i lugg", skrev en tredje.
Sist vi såg prinsessan Sofia rockade hon en ny frisyr!
Svensk Damtidnings mångåriga reporter Ellen Myrgård Lindén har noterat att Sofia är modig med sitt hår:
– Prinsessan Sofia sticker ut när det kommer till kungliga frisyrer. Hon vågar nämligen byta look titt som tätt och det är ingenting vi är vana vid att se i kungliga kretsar.
– Victoria har ju sin låga knut i nacken och Madeleine sina hollywoodlockar men Sofia varierar frisyrer från år till år. Nu senast såg vi henne i en lugg och när hon och Carl Philip förlovade sig var håret mörk brunt, långt, och uppklippt i olika etapper.
Vi baserar våra artiklar på verifierade källor, officiella uttalanden samt egna intervjuer. Svensk Dam följer de pressetiska reglerna. Krönikor och analyser uttrycker skribentens egna åsikter. Läs mer här.