I går kom de alltså: Kungens första offentliga ord om Ukrainakrisen.
Det är en överväldigande majoritet som applåderar kungen och uttrycker sin sympati. Och som också tackar honom för hans tydliga ställningstagande. De flesta tycks helt ense: Du är kung, kungen!
Eller som en av följarna uttrycker saken:
– Bra man du är.
Kommentarsfälten är fyllda med hjärtan och symbolen för Ukrainas flagga och en av följarna skriver:
– Leve Konungen! Leve Ukraina och alla andra självständiga länder som inte vill annat än att leva i fred och frihet!
Kungen på K3 i Karlsborg. Det blev ett tungt och oerhört viktigt tal som har berört väldigt många.
Medan en annan noterar att kungen var personligt berörd:
– Jag hörde hur kungens röst bröts av rörelse över detta vedervärdiga hemska som sker. Vi berörs alla av detta krig mot Ukraina och den fria världen.
Och en tredje skriver:
– Tack kungen, du är en förebild för oss alla! Led oss rätt i denna strid och fördöm allt våld.
– Det som nu händer i vårt närområde har påtagliga konsekvenser också för Sverige, sa kungen.
Och så kanske den tyngsta kommentaren av dem alla: Thank you from Ukraine 🇺🇦
Kungen om kriget i Ukraina – så här sa han i sitt tal
Kungen under sitt besök på K3 i Karlsborg, där man bland annat utbildar jägarsoldater och underrättelsepersonal.
– Europa befinner sig i en utomordentligt svår situation. Svårare än på mycket länge. Den Ryska federationen har invaderat Ukraina. Detta strider mot folkrätten och sätter grundläggande fri- och rättigheter ur spel.
– Den humanitära katastrofen är ett faktum: Människor flyr sina hem och sitt land. Familjer splittras. Oskyldiga dör.
– Sverige har, bland annat tillsammans med övriga EU-länder, i kraftigast möjliga ordalag fördömt det ryska agerandet.
– Våra tankar går till det ukrainska folket!
De senaste dagarna har kungen – Sveriges statschef – träffat statsministern, talmannen och Försvarsmakten.