Petra är gravid i sjätte månaden och "gör det här på egen hand", som hon sa i Nyhetsmorgon-intervjun.
När Let's Dance går i mål i maj kommer hon alltså vara höggravid vilket man tar hänsyn till i programmet.
Så här har Petra förklarat det för Svensk Damtidning:
– Allt är ordnat till det bästa och jag ger David mer plats i år, vad gäller dansnummer och sådant där.
– Inte för att jag tog särskilt många steg förra året, men nu får David ta ännu fler så det känns väldigt bra.
Så här såg det ut i Let's Dance premiären.
Framåt har Petra inga planer på att trappa ner. Tvärtom.
Petra Medes framtidsbesked
Ju äldre Petra blir desto fler utmaningar tar hon sig an.
– I stället för att slappna av har jag bara gasat, säger hon till Aftonbladet.
Att få kombinera mammalivet med en fartfylld karriär passar henne perfekt:
– Jag älskar att få jobba och vara mamma, det är de två sakerna jag tycker är helt fantastiska. Och än så länge har jag fått privilegiet att göra bägge.
Sedan en tidigare relation har Petra dottern Adeline på tio år. Ett tag trodde hon att det inte skulle bli fler barn.
– I min generation så väntar man så länge med att få barn. Jag fyllde 43 år två månader efter att min dotter föddes och jag fick reda på att jag lika gärna inte hade kunnat få barn, har hon sagt i podcasten Nemo möter.
Men om några månader blir Petra alltså mamma igen. Stort grattis!
Vi baserar våra artiklar på verifierade källor, officiella uttalanden samt egna intervjuer. Svensk Dam följer de pressetiska reglerna. Krönikor och analyser uttrycker skribentens egna åsikter. Läs mer här.